Według badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej w polskiej gospodarce pojawił się niepokojący trend. Ma być on związany z wojną w Ukrainie. Chodzi o negatywne zachowania właścicieli firm względem swoich kontrahentów.
Jak pokazuje badanie „Biznes a Ukraina” przeprowadzone pod koniec marca 2022 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów BIG, 38 proc. właścicieli firm z sektora MŚP uważa, że wojna rosyjsko-ukraińska ma lub będzie miała negatywny wpływ na ich działalność.
Skłania to przedsiębiorców do podejmowania niepokojących decyzji mających na celu ochronę własnych interesów. Są to m.in.:
- wstrzymywanie płatności za produkty lub usługi,
- opóźnianie płatności za produkty lub usługi,
- prośba o dłuższe terminy płatności na fakturach.
Z opóźnionymi płatnościami bądź całkowitym wstrzymywaniem zapłaty przez kontrahentów musi się mierzyć już 30-33 proc. przedsiębiorców. Są to przeważnie firmy budowlane i transportowe.
Czy są to uzasadnione zachowania i do czego mogą doprowadzić? Tłumaczy ekspert Kancelarii Lege Restrukturyzacje, Przemysław Furmanek: „Firmy budowlane, niestety, dotknął odpływ pracowników z Ukrainy. Firmy transportowe zostały poszkodowane w związku z zamknięciem wschodnich kierunków i brakiem pracowników. Stąd najpewniej też wynikają opóźnienia w płatnościach. Co gorsza, trudno na razie wypatrywać poprawy tej sytuacji. – mówi Przemysław Furmanek.
– Niektóre firmy już teraz mogą zdecydować się na restrukturyzację zadłużenia na drodze sądowej. Oferuje ona możliwość rozłożenia spłaty na raty, umorzenia części zadłużenia czy po prostu prolongatę terminów zapłaty dając ochronę przeciwegzekucyjną.” – dodaje.
Według badania, są kontrahenci, którzy najpierw próbują się dogadać. Stąd 38,43 proc. właścicieli firm spotkało się z prośbą o wydłużenie terminu płatności na fakturze „z powodu wojny na Ukrainie”. To głównie firmy średnie i z branży budowlanej. W tym przypadku przyczyny mogą być zarówno ekonomiczne, jak i psychologiczne. Z podobnymi zjawiskami mieliśmy do czynienia również w pandemii – twierdzą eksperci KRD.
Firmy z sektora MŚP najczęściej odraczają swoim klientom termin płatności o 14 i 30 dni, ale robią to niechętnie i nierzadko kosztem własnej płynności finansowej.
Kancelaria Lege Restrukturyzacje