Skip to main content

Adam Pasternak, asystent syndyka oraz specjalista w dziale Restrukturyzacji, Wycen Przedsiębiorstw i Wierzytelności Lege Advisors, zdał egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Po przyznaniu licencji będzie trzecim doradcą restrukturyzacyjnym w naszym zespole

Adam Pasternak jest absolwentem wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Z Lege Advisors związany jest od ponad czterech lat. Oprócz bieżącej pracy przy toczących się postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych, zajmuje się wszelkimi zagadnieniami prawnymi, z którymi stykami się w trakcie realizacji poszczególnych projektów.

W 2020 roku wszczęto 800 postępowań restrukturyzacyjnych. Obecnie w Polsce jest pięć typów takich postępowań. Największą popularnością cieszyło się uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Stanowiło prawie 50 procent wszystkich wszczętych postępowań. To zdecydowany hit na rynku restrukturyzacji.

– Uproszczone postępowanie niesie z sobą wiele korzyści dla firmy. Zapewnia szybką ochronę przed postępowaniami egzekucyjnymi. Chroni przed wypowiadaniem przez wierzycieli ważnych dla firmy umów. Daje 4 miesiące czasu na wypracowanie porozumienia z wierzycielami. To często ostatnia deska ratunku dla firmy. – mówi Szymon Mojzesowicz, ekspert ds. restrukturyzacji w firmie doradczej Lege Advisors.

Dzięki uproszczonemu postępowaniu udział sądu w procedurze jest ograniczony do minimum. Na samym początku dłużnik zobowiązany jest do zamieszczenia ogłoszenia o otwarciu postępowania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ogłoszenie może być dokonane po przygotowaniu przez dłużnika propozycji układowych oraz spisu wierzytelności, w tym wierzytelności spornych. Kolejnym istotnym elementem jest podpisanie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, który pomoże dłużnikowi zawrzeć układ z wierzycielami oraz zostanie jego nadzorcą.