Na ostatnim posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych, które odbyło się 24 czerwca 2021 r., zwrócono uwagę na trudną sytuację gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. Wynika to z nowych ograniczeń, braku skutecznej walki z ASF i utrzymujących się niskich cen żywca.
– Problemy mają także rolnicy, którzy nie otrzymali dopłat do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w związku z brakiem środków budżetowych na taki cel. W połączeniu z ekstremalnymi warunkami pogodowymi spowodowało to wielkie straty w wielu gospodarstwach rolnych. Rynek owoców miękkich również przeżywa problemy w związku z niskimi cenami w skupach. – mówi Adam Pasternak z kancelarii Lege Restrukturyzacje.
Są gospodarstwa, zaangażowane w różne sektory rolnictwa, które mogą utrzymać stabilność finansową. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku gospodarstw wyspecjalizowanych. Im może grozić niewypłacalność, a co za tym idzie konieczność ogłoszenia upadłości.
– Rozwiązaniem, które może pomóc rolnikom w tak wyjątkowej sytuacji jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Daje ono szansę na zabezpieczenie majątku przed egzekucją wierzycieli i zajęciem rachunków bankowych bez potrzeby angażowania sądu. Dzięki uproszczonemu postępowaniu istnieje perspektywa zawarcia porozumienia z wierzycielami w ciągu zaledwie czterech miesięcy. – tłumaczy Przemysław Furmanek.
Jest to szczególnie ciekawy wariant, gdyż nie wymaga zaangażowania dużych środków. W przeciwieństwie do pomocy publicznej na restrukturyzowanie zadłużenia gospodarstw rolnych, która dla uruchomienia wymaga tzw. wkładu własnego.
(Kancelaria Lege Restrukturyzacje)