Restrukturyzacja może być spowodowana różnymi czynnikami zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Jakie są najczęstsze przyczyny restrukturyzacji?
Kryzys finansowy jest jedną z najczęstszych przyczyn podjęcia procesu restrukturyzacji. Postępowanie tego rodzaju pozwala na uniknięcie ogłoszenia upadłości i ma na celu polepszenie sytuacji finansowej firmy. Restrukturyzowanie może dotyczyć redukcji kosztów, ustalenia planu spłaty długów z wierzycielami czy znalezienia dodatkowych źródeł finansowania.
Wzrastająca liczba przedsiębiorców borykających się z nadmiernym zadłużeniem coraz częściej skłania się ku zainteresowaniu regulacjami prawa restrukturyzacyjnego. Restrukturyzacja w większości przypadków stanowi najlepsze rozwiązanie dla zadłużonych firm.
Potrzeba restrukturyzacji firmy może wynikać z czynników zewnętrznych, takich jak spadki na giełdzie, epidemie, zmiany polityki gospodarczej, wzrost konkurencji. Przyczyny wewnętrzne mogą obejmować wysokie koszty działalności, niską jakość produktów czy nieopłacalną produkcję.
Proces formalnej restrukturyzacji firmy ma na celu zapewnienie jej ochrony przed ogłoszeniem upadłości. Jest to szczególna forma ochrony, regulowana przez przepisy prawa restrukturyzacyjnego, mająca na celu uratowanie przedsiębiorstwa przed upadłością i bankructwem.
Restrukturyzacja to złożony proces, który może być konieczny w sytuacjach kryzysowych, a jego celem jest poprawa sytuacji finansowej oraz ochrona przedsiębiorstwa przed likwidacją.