Skip to main content

Jak często restrukturyzacje kończą się sukcesem?

By 4 lutego 20256 lutego, 2025No Comments

Proporcję postępowań restrukturyzacyjnych zakończonych powodzeniem, tj. prawomocnym zatwierdzeniem układu przez Sąd, oceniam na około 30-40%.

Tutaj należy zaznaczyć, że o pełnym sukcesie można mówić dopiero po wykonaniu zatwierdzonego układu w całości. Z moich obserwacji niestety wynika, że wiele firm napotyka trudności w realizowaniu układów, na które zgodzili się wierzyciele.


Przede wszystkim może to wynikać z przeszacowania rentowności przedsiębiorstwa na etapie wykonywania układów. Pewnie w jakiejś mierze jest to również efekt zbyt wąskiego zakresu działań restrukturyzacyjnych, które przecież nie ograniczają się tylko do rozterminowania, czy redukcji zobowiązań w ramach układu.

Nie bez znaczenia jest również czas. Często od otwarcia restrukturyzacji do zatwierdzenia układu i rozpoczęcia jego wykonywania, mija wiele miesięcy, w ciągu których np. zmieniają się okoliczności rynkowe i uprzedni plan restrukturyzacyjny może okazać się nieaktualny.

Oczywiście w takich sytuacjach istnieje możliwość podjęcia próby zmiany układu, jednak wierzyciele nie zawsze są skłonni do dalszych ustępstw na rzecz dłużnika.

Co do liczby upadłości, które są następstwem nieudanej restrukturyzacji, jest to trudne do dokładnego oszacowania. W teorii każdy taki nieudany proces powinien kończyć się upadłością, jednak w mojej ocenie w wielu wypadkach będą to upadłości „ciche”, bez udziału Sądów.

Adam Pasternak – Kancelaria Lege Restrukturyzacje

Leave a Reply