Koszty restrukturyzacji nie ograniczają się tylko do wynagrodzenia nadzorcy sądowego/zarządcy. Przepisy stanowią ogólnikowo, że koszty postępowania obejmują opłaty i wydatki, które ponosi dłużnik.
Do wydatków można zaliczyć np. koszty funkcjonowania rady wierzycieli, koszty korespondencji, koszty wyceny i likwidacji majątku. Jest to oczywiście katalog otwarty, a wysokość kosztów zależy od okoliczności danego postępowania.
Odrębną kwestią pozostają koszty, które dłużnik musi ewentualnie ponieść na etapie wnioskowania do Sądu o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.
W tym wypadku trzeba liczyć się z kosztem opłaty sądowej od wniosku w wysokości 1 000 zł oraz zaliczki na wydatki w wysokości przywołanej wcześniej przy podstawach wynagrodzenia tzw. „średniej krajowej”, tj. obecnie 7 462,25 zł.
Jeżeli dłużnik zdecyduje się na przygotowanie wniosku o otwarcie postępowania przez profesjonalnego pełnomocnika, np. doradcę restrukturyzacyjnego, koszty będą zależne od indywidualnych ustaleń i stopnia skomplikowania sprawy.